כתרים אסתטיים

כתר אסתטי נעשה מתוך צורך לשחזר שן טבעית שנהרסה כתוצאה ממחלת עששת או כתוצאה מחבלה, ומבוצע כשלב שיקומי לאחר טיפול שורש או לחילופין כפתרון שיקומי על גבי שתל באזור הקדמי של חלל הפה. במאמר זה ארחיב על המגוון הקיים בשוק, הטכנולוגיות החדשות והשיקולים לבחירת הכתר המתאים. 

מהו כתר אסתטי?

כתר אסתטי הוא פתרון מלאכותי למראה טבעי ואחיד, באמצעותו ניתן להתאים את גוון השן לגוון הטבעי של השיניים הסמוכות או כתחליף טבעי לכתר שן שיותקן על גבי שתל. עד לא מכבר נהוג היה לבחור בכתרים אסתטיים שעשויים מתערובת של סגסוגת (על בסיס מתכת), אולם כיום רפואת השיניים נוטה לבחור בפתרונות ללא מתכות, בריאים יותר לחניכיים ולחלל הפה בכלל, פתרונות אלו שומרים על המראה הטבעי ועל הגוון גם במקרים בהם ישנה נסיגת חניכיים.
כתרים אסתטיים בדרך כלל עשויים מחומר טבעי ועמיד מאוד, ולכן ברוב המקרים מלבד תוצאתם האסתטית בחלל הפה הם יתאימו לשחזורי שיניים מורכבים מאוד בהיקף גדול, למשל גשר ללסת שלמה ואף למקרים של שחזור פה מלא.

ממה עשוי כתר אסתטי?

ישנם כמה סוגים של כתרים : כתר מחרסינה דחוסה (100% חרסינה מחוזקת), כתרי זירקוניה מונוליטית או טהורה (100% זירקוניה, כתר עמיד מאוד מתאים לעומסים כבדים המופעלים על השיניים האחוריות), וכתרים המשלבים בין חרסינה לבין זירקוניה – כאשר הבסיס הוא זירקוניה והחלק החיצוני עשוי מחרסינה. 

הרחבה על כתרי Jacket וכתרי זירקוניה: 

  • כתר מלא מחרסינה דחוסה "Jacket" – זהו הכתר "הוותיק" ביותר בתחום רפואת השיניים, הוא עשוי מזכוכית (חרסינה) אשר משקפת את האור הטבעי ומצטיין ביציבות צבע לאורך זמן, נוסף לכך כתר זה עמיד מאוד.
  • כתרי זירקוניה – כתרים אסתטיים מורכבים מתחמוצת זירקוניום עשויים מקשה אחת, נצבעים בגוון השן ואינם נראים בעת נסיגת חניכיים. אלו הם כתרים חזקים מאוד, ולכן אינם מצריכים בסיס מתכתי כדי לעמוד בעומסים ובלחצים המופעלים על השיניים. כתר זה עשוי בתהליך מורכב יותר מהכנת הכתר "הרגיל" ומתאים לחזית הפה, משום שבאזור זה נדרשת רמה אסתטית גבוהה. עם זאת מכיוון שמדובר על כתר עם זירקוניה – חומר חזק ועמיד – כתר זה יתאים גם לאזורים בחלל הפה הנדרשים לעמוד בעומס גבוה. עמידותו של כתר זה מוכחת גם בספרות המדעית.

מה מיוחד בכתר אסתטי מזירוקניה?

הזירקוניום הוא חומר שקיים בטבע הגוף וחלל הפה מקבל אותו ללא גירויים או תגובות אלרגיות, נוסף לכך כתרי הזירקוניה נצבעים בגוון המתאים לשיניים, לחניכיים ולגוון הפנים של המטופל, יתרה מכך הודות לשילוב של טכנולוגיה האור משתקף דרכם דומה לאור שמשתקף דרך שיניים טבעיות, ותוצאה המתקבלת באמצעותם היא טבעית יותר מפתרונות אחרים.

השיקולים בבחירת סוגי הכתרים:

ככלל, ישנם הבדלים בין השיניים הקדמיות לשיניים האחוריות, בעוד בשיניים הקדמיות ישנה חשיבות רבה לאסתטיקה מיטבית, הרי שבשיניים האחוריות הדגש מופנה לעמידות הכתר ולעמידה בעומסים המופעלים בעת פעולת הלעיסה של המזון. בשנים האחרונות חלו תמורות טכנולוגיות משמעויות מאוד בתחום וכיום מוצעים כתרים מחרסינה מלאה למראה טבעי ודומה מאוד לשיניים הטבעיות. הכתרים מודבקים לשיניים בשיטת הדבקה פיזיקלית וכימית לשיניים מושחזות כך שהם מתאימים לשימוש בשיניים טבעיות, לשימוש על שיניים עם מבנים דומים וכן גם על שיניים לאחר טיפולי שורש או לאחר שיקום הרס נרחב על ידי ומבנים וכן לשיניים אחוריות.

אדגיש שבכל סוג כתר אסתטי שיבחר הרופא המטפל יידרש למיומנות טכנית גבוהה מאוד הן ברמת דיוק ההדבקה (ובחירה בדבק איכותי שישמור על עמידות לאורך שנים), והן בהיבט בחירת הגוון הנכון לשן ביחס לשיניים הסמוכות, ולגוון הפנים.

תהליך התאמת הכתר לחלל הפה

מלאכת התאמת הכתר מצריכה מיומנות גבוהה מאוד משני הגורמים השותפים לתהליך – הרופא המטפל וטכנאי המעבדה. כאשר האתגרים המרכזיים בתהליך זה ממוקדים במיקום שולי הכתר מתחת לחניכיים וכן בהתאמת הכתר לשן המושחזת בפרט כאשר בשוליים החרסינה הופכת "לאטומה" יותר. את חוסר ההתאמה בשוליים מתקנים באמצעות דבק ייעודי, שאף נועד לחיבור הכתר לשן המאחזת. בהקשר זה אציין שחשוב לבחור בדבק עמיד ואיכותי מאוד מהדור החדש שישמור על צבעו ועל עמידותו לאורך זמן וייסע בשמירה על סביבת חניכיים בריאה. (דבק לא איכותי עשוי להביא ל"חספוס" ומכאן לדלקות חניכיים שפוגמות ברמה האסתטית)

תוצאות מדויקות והתאמה מרבית באמצעות טכנולוגיה

תהליך היצירה של כתר אסתטי נעשה בשילוב של טכנולוגיית חריטה וחיתוך במכשור CNC והדמיות ממוחשבות (מבוססות על מדידה) לקבלת תוצאות מדויקות. בטכנולוגיה זו ניתן לייצר כתר בודד או סדרה של כתרים שיותקנו על השיניים. לצורך הכנת הכתרים ד"ר עיאט נעזר בסורק אינטרה-אורלי, שסורק את חלל הפה, החומרים מועברים למחשב המעבדה לייצור אב-טיפוס. בשלב הבא יבוצעו סריקות נוספות, הלקוח יצא עם כתרים זמניים וד"ר עיאט והטכנאי יכונו את הכתרים במעבדה, כך יבטיחו תוצאה מדויקת ומשביעות רצון המותאמת באופן טבעי לחלל הפה.
ד"ר עמאד עיאט מנהל ובעלי של מרפאת שיניים פרטית ברמת השרון המציע פתרונות לשיקום באמצעות כתרים אסתטיים. ד"ר עיאט בקיא ונעזר בטכנולוגיות החדשות לבניית כתרים אסתטיים, מייצר אותם בעצמו ועובד עם מעבדה מקצועית ומנוסה בתחום. לקביעת פגישת היכרות צרו קשר

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​